·
Find
total fixed costs--Start up costs (if you can, try to get/make a list of start
up costs and dollar amounts. For instance, heating a building, rent, supplies,
internet, etc.)
·
Rent = 5,000/month = $60,000/year
Heating
= 3,000/month = $36,000/year
Supplies
10,000/month = $120,000/year
Internet
= $30/month = $360/year
Paymennt
of staff = $40,000/year x 10 employees = $400,000/year
·
Find
variable costs—cost for producing one additional unit/quantity of good. The
cost per unit went up to much exponentially to find out
·
Determine
the price for which the company sells a unit/quantity of good (this will be
needed to determine the revenue function. If the company sells one unit for
$250, then the revenue function will be R(q) = 250q). R(q)
=180(q)
·
Find
the cost function: C(x) = Fixed cost + variable cost; Average Cost = Total
Cost/Quantity Produced
|
Quantity
|
Fixed Cost
|
Variable Cost
|
Total
|
Average
|
|
0
|
100
|
0
|
100
|
|
|
1
|
100
|
4
|
104
|
104
|
|
2
|
100
|
16
|
116
|
58
|
|
3
|
100
|
64
|
164
|
54.36
|
|
4
|
100
|
254
|
354
|
88.5
|
|
5
|
100
|
1016
|
1116
|
203.2
|
·
Find
the revenue function: R(x) = 180(x) R(1) = 180(1), etc.
·
Find
the profit function: P(x) = R(x) – C(x) or 180-100 = 80
·
Determine
the break-even point value: The breakeven point is when total revenue =
total cost… breakeven = fixed costs/(c/p) = 4.01 glasses. This number is so close to four because the
variable cost goes up by 4x each unit that is produced so the difference
between the fourth unit and the 5th is extremely large
·
Graph
the cost function and the revenue function on the same grid and mark the
break-even point and its value on the graph
| Quantity | Fixed Cost | Variable Cost | Total | Average |
| 0 | 100 | 0 | 100 | |
| 1 | 100 | 4 | 104 | 104 |
| 2 | 100 | 16 | 116 | 58 |
| 3 | 100 | 64 | 164 | 54.36 |
| 4 | 100 | 254 | 354 | 88.5 |
| 5 | 100 | 1016 | 1116 | 203.2 |
·
Interpret
the meaning of the break-even point on the graph and interpret the graphs
themselves in terms of slope (i.e. marginal cost and marginal revenue). The
meaning of the break-even point is where revenue equals cost.
·
Graph
the profit function on its own grid
and mark and interpret the break-even point and its value on the graph
·
Interpret
the meaning of the graph of the profit function: As the
costs become exponentially greater, the revenue does not match the costs,
therefore driving profit into negative dollars and forcing the company to
become bankrupt.
(Part three)
For
an actual company or start up, find out how many units are sold on a daily
basis (for a hypothetical company, choose a number of units you would like to
produce on a daily basis)
·
Determine
how many units of the product are produced on a daily basis (so q = n, where n
is the number of units produced daily.
For instance, maybe n is 150, so q = 150 units)… Produces 2 units daily.
·
Plot
the point of the number of units produced daily on the cost and revenue graphs….
·
Determine
the marginal cost for producing the nth unit (where q = n is the number of
units produced on a daily basis. so, if n from above is 150 units, find the
marginal cost for producing q = 150 units)
|
Produced Daily
|
Cost
|
|
200
|
100
|
|
208
|
104
|
|
264
|
132
|
|
384
|
192
|
|
2032
|
1016
|
|
10160
|
5080
|
·
Find
the average cost of producing the nth unit (where q = n is the number of units
produced on a daily basis. so, if n from above is 150 units, find the average
cost for producing q = 150 units)
=
88.5
·
Graph
the slope of the marginal
cost of q = n and the slope
of the average cost of q = n on the same grid
Then
answer the following questions:
1) Is the marginal revenue less than
or greater than the marginal cost at q = n? Explain.
Marginal
revenue is less then the marginal cost. The company Is loosing money, because
it continues to produce more daily then it makes in profit.
2) Is the number of units sold daily (q
=n) after or before the break-even point? What does this mean?
The
units sold daily is after the break even point, meaning that the company is
experiencing losses.
3) If production is increased by one
extra quantity per day (i.e. if q = n + 1)) will the company continue to make
money? Explain. (be sure to reference the formulas R(q + 1) – R(q) and C(q + 1) – C(q)
in your explanation)
No, the company will lose more
money. It needs to stop producing as many units daily.
4) At q = n, does an increase of
production increase or decrease the average cost for the company?
An increase of production would
increase the average cost at q = n.
5) Explain whether increasing or decreasing
average costs would be better for the company.
Decreasing average costs
would be better for the company. But this has to be compared to the profit of
the company – for example, if the price of the product you are selling is very
popular, and it is going up at a greater rate then the average cost is going
up, then this is fine because you will be making a greater profit. This is not
the case in this company though.
(Part four)
1. Provide an analysis of how you
think the company will do over the next five years based on all of the information
you have gathered from your experiment.
The company is going to tank
because the costs outweigh the revenues and the company will not be able to
recover from the losses they have sustained
2. In other words, explain whether or
not you think the company will thrive, struggle, or tank within the next five
years. Give mathematical and
economic/social reasoning for your explanations.
The
company is going to tank within the next five years. The reason for this is because it is
producing its overall variable costs are way to high, and they are not making
enough revenue for them to continue making their products.
Nice job! It was precise and to the point, and you're reasoning for the company's lack of success was clear and easy to follow.
ReplyDeleteWell explained in an easy way!
ReplyDeletegriffin,
ReplyDeletei like that you used an actual real company to do your assignment! it would have been nice to see a little more background explanation on what the company produces, though.
as far as your calculations and graphs go, some of it was spot on but in other areas, i was a little confused. for instance, i didn't see your cost function anywhere and if the variable costs were changing a lot, you still could have gotten an average value to use for variable costs for your cost function, because it is kind of hard to do the needed calculations without the cost function. an error that i noticed is that if the number of units sold daily is after the break even point, then the company has to be making money not losing money. i could not see the graphs that you uploaded but based on your explanations, this should be the case.
if what you say is true about in your prospectus, then i agree with you that company may not be around for much longer. too bad! =[
professor little