Part 1:
JMC Lighting is a corporation located in Washington, D.C. that
specializes in producing desk lamps. These desk lamps are eco-friendly by
receiving power from solar energy instead of using electricity. Thus, there is
no cord attached to it and no need to ever use a power outlet. Sheets of solar panels are purely wrapped
around the entire lamp’s base and body I order to absorb the sun’s light. A
two-hour “charge” in the sunlight will give the lamp 58 hours worth of power.
JMC Light attracts 500 people a month to buy its product. The start-up cost for
getting the manufacturing factory ready to produce units (desk lamps) is $70,000
and the cost for producing one unit (desk lamp) is $20/unit. JMC Light sells
each unit (desk lamp) to a customer for $70 each.
Part 2:
a.
Total fixed costs = $70,000
-Machinery: $55,000
-Rent: $15,000
-Machinery: $55,000
-Rent: $15,000
b.
Variable cost = $20/unit
c.
Price of unit = $70
d.
C(q) = $70,000 + $20(q)
e.
R(q) = $70q
f.
P(q) = $50(q) - $70000
g.
BEPUnits = $70,000 / $50 = 1,400 units (desk lamps)
BEP$ = $70000 / 71% = $98,592
i. The break-even point on the graph represents where JMC Lighting's revenue equals
expenses. Thus, the company makes no profit or loss at 1,400 units (desk lamps) with a cost of
$98,592. As, JMC Lighting has a marginal revenue $70 revenue for every 100 units produced.
Also, for every 100 units produced, there is a cost of $20 per every 100 units.
expenses. Thus, the company makes no profit or loss at 1,400 units (desk lamps) with a cost of
$98,592. As, JMC Lighting has a marginal revenue $70 revenue for every 100 units produced.
Also, for every 100 units produced, there is a cost of $20 per every 100 units.
k. At 1400 units, JMC Lighting will reach its break-even point in order to make a profit. This company is now making profit due to its revenue being greater than its cost.
Part 3:
a. q = 400 products produced/day
b. Graph of number of units produced daily.
c. The marginal cost of producing the nth unit would be the slope of my tangent line, which would
be $7.50 per unit.
(500, 80,000) (900, 83,000) = 83,000-80,000/900-500 = $7.50/unit
c. The marginal cost of producing the nth unit would be the slope of my tangent line, which would
be $7.50 per unit.
(500, 80,000) (900, 83,000) = 83,000-80,000/900-500 = $7.50/unit
d. c(400) = $70,000 + $20(400)
c(400) = $708,000
a(400) = $78,000/400
a(400) = $195 per unit (desk lamp)
e. Graph of Marginal Cost and average cost at q=400 units (desk lamps)
1. The marginal revenue is less than the marginal cost at q =400 units (desk lamps) because the
marginal cost curve is above the marginal revenue's curve at q=400 units. Thus, JMC Lighting
is suffering more of a loss than a profit when producing 400 units because their cost exceed
their revenue.
2. The number of units sold daily (q=400 units) is before the break-even point. This means that
the company is suffering a great loss before they even reach their break-even point of producing
1,400 units. Thus, the company will have to wait a few days until they exceed their break-even
point to make a profit from the desk lamps.
3. If production is increased by one extra unit per day, the company will make a little bit of
money. At MC = C(q+1)-C(q) of $7.50 per unit and the MR = R(q+1)-R(q) will be $20 per
unit. Thus, as the company increases its production, it will be getting closer to its break-even
point, which will then lead to a profit when it exceeds the break-even point.
4. At q =400 units (desk lamps), the increase of production would decrease the average cost of the
company from $195 per unit (desk lamp) to $194.56 per unit (desk lamp). This is a minute
decrease in average cost, but it will be significant as they produce more units of desk lamps in
the future.
5. Decreasing average costs is better for the company because this will cause the marginal cost of
each unit to decrease. Thus, the company will receive more revenue than cost as they increase
their production quantity.
Part Four:
1. Over the next five years, JMC Lighting will do well. Of course JMC Lighting will struggle for the first few weeks due to incurring more cost than revenue, but that is expected with any start-up company. As production levels increase over time, the company's average cost will decrease and their marginal cost will decrease, which will lead to the company incurring less cost. Once JMC Lighting exceeds their break-even point of producing 1,400 units, their revenue will exceed their costs and will then strive.
c(400) = $708,000
a(400) = $78,000/400
a(400) = $195 per unit (desk lamp)
e. Graph of Marginal Cost and average cost at q=400 units (desk lamps)
1. The marginal revenue is less than the marginal cost at q =400 units (desk lamps) because the
marginal cost curve is above the marginal revenue's curve at q=400 units. Thus, JMC Lighting
is suffering more of a loss than a profit when producing 400 units because their cost exceed
their revenue.
2. The number of units sold daily (q=400 units) is before the break-even point. This means that
the company is suffering a great loss before they even reach their break-even point of producing
1,400 units. Thus, the company will have to wait a few days until they exceed their break-even
point to make a profit from the desk lamps.
3. If production is increased by one extra unit per day, the company will make a little bit of
money. At MC = C(q+1)-C(q) of $7.50 per unit and the MR = R(q+1)-R(q) will be $20 per
unit. Thus, as the company increases its production, it will be getting closer to its break-even
point, which will then lead to a profit when it exceeds the break-even point.
4. At q =400 units (desk lamps), the increase of production would decrease the average cost of the
company from $195 per unit (desk lamp) to $194.56 per unit (desk lamp). This is a minute
decrease in average cost, but it will be significant as they produce more units of desk lamps in
the future.
5. Decreasing average costs is better for the company because this will cause the marginal cost of
each unit to decrease. Thus, the company will receive more revenue than cost as they increase
their production quantity.
Part Four:
1. Over the next five years, JMC Lighting will do well. Of course JMC Lighting will struggle for the first few weeks due to incurring more cost than revenue, but that is expected with any start-up company. As production levels increase over time, the company's average cost will decrease and their marginal cost will decrease, which will lead to the company incurring less cost. Once JMC Lighting exceeds their break-even point of producing 1,400 units, their revenue will exceed their costs and will then strive.
Great analysis of JMC lighting.
ReplyDeletejessica,
ReplyDeletegreat business idea! we need to be more conscious of wasting energy and this is a way to get around one of those issues. really great job of organizing your information. i like how your graphs are clear and easy to interpret and kudos for remembering to include the correct units in all of your calculations.
i enjoyed reading your prospectus section analysis and how you incorporated real life hurdles that the company will have to overcome to thrive.
nice job!
professor little