Sunday, March 29, 2015

Blog 3 Sara Al Sharif


Part 1 and part 2: My Company is a shoes company (hypothetical). They sell shoes that are targeted to all ages children, teenagers, adults, and elderly. 

1)      Fixed costs: $500

2)      Variable costs: 10 q

3)      Price: $50

4)      Cost function: C(q) = 500 + 10 q 

5)      Revenue function R(q) = 50q 

6)      Profit function: 50q – (500 +10q)

7)      Break-even point values: 500 +10q = 50q , q = 12.5 ~ 13

8)     




Graph cost and the revenue function:

9)      The break-even point is when the costs and revenue are the same. MC= 10 , MR= 50     

10)  




Graph profit function:  

11)   The graph of the profit function shows the break-even point which is when the profit is zero and the revenue equals cost.                                                                        

Part 3:

1)      100 units produced on a daily bases

2)      C(100) = 500 + 10(100) = $1500 , R(100) = 50*100 = $5000 Graph:






3)      MC = 10

4)      Average cost: C(q)/q = C(100)/100 = 1500/100 = $15/unit

5)     




Graph of MC and AC:

 

Continued part 3:

1)      MR =$50/unit, MC = $10/unit, the marginal revenue is greater than marginal cost which means that the profit will be greater.

2)      The number of units sold daily is after the break-even point, and it means that the company has to break-even first and cover their costs in order to sell their daily units.

3)      The marginal revenue is the slope of revenue curve at q=100, and the marginal cost is the slope of C(100), R(100+1)- R(100)=  $50/unit, C(100+1)- C(100)= $10/unit, since the marginal revenue is greater than the marginal cost this means that the company will make more money.  

4)      At q=100, an increase in production will decrease the average costs.

5)      Decreasing average costs will be better for the company since the company can gain more money while spending less.

 

Part 4:

Over the next five years I think the company will thrive because based on all of the information that were presented it appears that if the company sold more than 13 units on a daily bases, they will break-even and cover their costs, and if they sold 100 units on a daily bases which is their goal, they will be able to thrive in five years.

 

6 comments:

  1. Very fascinating that your shoe company will thrive in five years based upon your calculations!

    ReplyDelete
  2. I like seeing that based on your calculations this shoe company will be thriving in 5 years. This was put together very well

    ReplyDelete
  3. I really enjoyed seeing a shoe company do that well in five years.

    ReplyDelete
  4. Your calculations and explanations made the blog easy to follow, great job!

    ReplyDelete
  5. sara,

    shoes are fun, so nice topic. your information was organized well and your formulas and calculations are correct and easy to follow. there were some instances where you forgot some of your units along with your calculations and also, i was a little confused as to why there are three lines instead of two on the image where you graphed the slopes of the average cost and marginal cost.

    other than that, nice job. i must say that i hope you are right that this company will thrive over the next five years given the calculations you've made.

    professor little

    ReplyDelete